Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Krystian Maj / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Fot. Krystian Maj / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Polska i Finlandia wzywają do użycia rosyjskich aktywów w celu zapłaty za zbrodnie na Ukrainie. Takie stanowisko przedstawili po rozmowach w Helsinkach premierzy obu państw Mateusz Morawiecki i Sanna Marin.
Szefowie rządów zwracali również uwagę na konieczność ochrony granic, jakie ich kraje dzielą z Rosją. W Helsinkach premierzy Mateusz Morawiecki i Sanna Marin potępili eskalację rosyjskiej agresji wymierzonej w ukraińską infrastrukturę.

- Kiedy dziesiątki rakiet spadają na Ukrainę, musimy uderzyć Rosję silniej niż tego się spodziewa - powiedział premier Morawiecki.

- Musimy znaleźć sposób, by zmusić Rosję do zapłacenia za spowodowane przez nią z niszczenia. Te zbrodnie nie mogą pozostać nieukarane - zaznaczyła fińska premier Sanna Marin.


Kondolencje po eksplozji w Przewodowie

Ponadto Sanna Marin złożyła na ręce polskiego premiera kondolencje po tragicznych zdarzeniach w Przewodowie. W miniony wtorek w wyniku eksplozji rakiety prawdopodobnie ukraińskiej obrony powietrznej zginęły dwie osoby. Sanna Marin mówiła premierowi Morawieckiemu, że do jego wizyty dochodzi tuż po tamtym tragicznym wydarzeniu. Wyraziła solidarność z Polską i przekazała szefowi polskiemu rządu kondolencje.

- Bez rosyjskiej wojny i uderzania w cywilów, nie byłoby śmierci Polskich cywilów. Dziś rozmawialiśmy o tym, że trzeba robić wszystko co się da, by Ukraina wygrała wojnę - mówiła szefowa fińskiego rządu.


Kwestia przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO

Premier Morawiecki na spotkaniu z Sanną Marin zapowiedział również wsparcie wysiłków w celu przyśpieszenia procesu ratyfikacji i przystąpienia Finlandii oraz Szwecji do NATO.

- Razem z krajami Grupy Wyszehradzkiej będziemy prosić Wiktora Orbana o szybką ratyfikację porozumienia - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Ostateczną zgodę na przyjęcie dwóch skandynawskich państw do NATO musi wyrazić także parlament w Turcji.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty