W Polsce w wypadkach drogowych z roku na rok ginie coraz mniej ludzi, statystyki ciągle są jednak niepokojące. W 2020 roku życie na drogach straciło 2491 osób, w zeszłym roku - 2245. Dramat i trauma związana z wypadkiem dotyka nie tylko poszkodowanych, ale także sprawców zdarzeń oraz ich bliskich.
Według wstępnych danych za 10 miesięcy tego roku doszło w tym czasie do 18 316 wypadków. To 820 mniej niż rok temu. Zginęły 1593 osoby - 283 mniej niż w ubiegłym roku. 21152 osoby zostały ranne.
Główne uroczystości obchodów Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Polsce tradycyjnie odbędą się w Zabawie koło Tarnowa w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny oraz przy pomniku ofiar wypadków i katastrof "Przejście". Organizowane są także spotkania z rodzinami ofiar, koncerty czy seminaria naukowe.
Idea święta została zainicjowana przez angielską organizację RoadPeace w 1993 roku. Jednak jako Światowy Dzień Pamięci jest on obchodzony z inicjatywy ONZ od 2005 roku, w trzecią niedzielę listopada. Pierwsze uroczystości w Polsce odbyły się rok później, w Katedrze Polowej w Warszawie.