Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Premier Mateusz Morawiecki. źródło: premier.gov.pl.
Premier Mateusz Morawiecki. źródło: premier.gov.pl.
Premier Mateusz Morawiecki złoży w niedzielę kilkugodzinną wizytę w Finlandii, gdzie spotka się z szefową rządu tego kraju Sanną Marin. Głównym tematem rozmów w Helsinkach będzie bezpieczeństwo - zarówno to militarne, jak i energetyczne.
O godzinie 14.00 Mateusz Morawiecki zostanie powitany przez premier Sannę Marin, a o 14.45 przewidziano konferencję prasową premierów Polski i Finlandii. Jak przekazał rzecznik rządu Piotr Müller, premierzy Polski i Finlandii omówią kwestie związane z rosyjską agresją na Ukrainę oraz dotyczące wsparcia władz w Kijowie. Finlandia czeka również na zgodę Węgier i Turcji w sprawie ratyfikacji jej przystąpienia do NATO.

- Polska dokonała wszelkich formalności i wyraziła zgodę na przystąpienie Finlandii i Szwecji do Paktu Północnoatlantyckiego. Oczekujemy na finalizowanie decyzji w pozostałych krajach członkowskich NATO - powiedział minister Müller.

Rzecznik rządu podkreślił również, że Polskę i Finlandię łączy również kwestia zabezpieczenia granicy.

- Finlandia w ostatnim czasie podjęła decyzję o budowie muru na granicy z Rosją, to podobna decyzja do tej, która dotyczy granicy polsko-białoruskiej - przypomniał Piotr Müller.

Dodatkowo Polska rozpoczęła też budowę tymczasowej zapory na granicy z rosyjskim obwodem kaliningradzkim. Graniczne ogrodzenie ma docelowo stanąć na 200-kilometrowym odcinku granicy fińsko-rosyjskiej, liczącej w sumie 1300 kilometrów. Budowa pilotażowego fragmentu płotu ma rozpocząć się wiosną przyszłego roku.

Mateusz Morawiecki i Sanna Marin przedyskutują ponadto współpracę dwustronną oraz bieżące tematy z agendy europejskiej - w tym dotyczące energetyki i gospodarki. Będzie to wstęp do obrad unijnych przywódców na grudniowym szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.

Wizyta w Helsinkach będzie pierwszą podróżą Mateusza Morawieckiego do Finlandii w roli premiera. Do ostatniego dwustronnego spotkania szefów rządów Polski i Finlandii doszło w maju tego roku. Wówczas premier Sanna Marin przebywała z wizytą w Warszawie, gdzie wzięła udział w międzynarodowej konferencji darczyńców na rzecz Ukrainy.
Relacja Karola Darmorosa (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty