Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Dziennik "Le Parisien" i tygodnik "L'Express" ujawniają treść notatki sporządzonej przez państwowy komitet do spraw zapobiegania przestępczości i radykalizacji.
"Służby ostrzegają w niej przed rozprzestrzenianiem się w mediach społecznościowych ideologii islamistów, która kwestionuje zasady laickości" - informuje "Le Parisien". Jak podaje stołeczny dziennik, w notatce zauważono, że "anonimowe konta na portalach społecznościowych takich jak Twitter czy Tik Tok namawiają uczniów do noszenia muzułmańskiego ubioru i do modlenia się w szkołach, co jest zakazane od 2004 roku. Zachęcają też do konfliktowania się z nauczycielami i do oskarżania ich o islamofobię".

Media piszą o wzmożonej od kilku miesięcy "ofensywie" radykalnego islamu, która sprawia, że coraz więcej uczniów nosi "abaję" - czyli czarne wierzchnie okrycie dla kobiet - lub luźną tunikę dla mężczyzn zwaną "kamisem". Jak podaje resort edukacji, w pierwszym półroczu 2022 roku liczba naruszeń zakazu noszenia symboli religijnych w szkołach wzrosła o 22 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.

"Udawanie, że wszystko ma się dobrze, jeśli chodzi o laickość w szkolnictwie, to ignorowanie narastającego zjawiska" - podsumowuje "Le Parisien".

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty