Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / JancickaL (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / JancickaL (CC0 domena publiczna)
Czeski rząd zdecydował o czasowym przywróceniu kontroli na granicy ze Słowacją. Będą one obowiązywać od czwartku, wstępnie przez 10 dni. Powodem jest przepływ nielegalnych migrantów.
Minister spraw wewnętrznych, wicepremier Vit Rakuszan przekazał, że od początku roku na terytorium Republiki Czeskiej zatrzymano 11 tysięcy nielegalnych migrantów.

- To, czego doświadczamy w tym roku, nie ma precedensu. W porównaniu z rokiem poprzednim nielegalna migracja wzrosła o 1200 procent. W ostatnich tygodniach razem z policją wyczerpaliśmy standardowe środki przewidziane przez prawo - wyjaśnił Vit Rakuszan wyliczając ośrodki dla cudzoziemców i punkty rejestracyjne, w których pobierano od migrantów dane biometryczne.

Szef czeskiego MSW dodał, że większość zatrzymanych migrantów pochodzi z Syrii. Do Europy dostają się poprzez Turcję. Czechy traktują jako kraj tranzytowy, a celem są zwykle Niemcy.

Premier Petr Fiala powiedział, że przywrócenie kontroli ma zniechęcić nielegalnych migrantów i ich przewodników do wykorzystywania szlaku prowadzącego przez Czechy.

Od północy ze środy na czwartek czesko-słowacką granicę będzie można legalnie przekraczać tylko przez przejścia graniczne. Czeskie władze zapewniły, że nie będzie ograniczeń czasowych w przekraczaniu granicy.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty