Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Komisja Europejska rozpoczyna konsultacje w sprawie kolejnych sankcji wobec Rosji. Dziś ma dojść do spotkania szefa gabinetu przewodniczącej Komisji z przedstawicielami państw G7, a także części unijnych krajów w tym Polski. Nasz kraj z kolei, wraz z państwami bałtyckimi i skandynawskimi, dziś przekaże własne propozycje.
Dzisiejsze spotkanie zapoczątkuje serię konsultacji, które Komisja będzie prowadziła przez weekend ze wszystkimi krajami członkowskimi. Na podstawie tych rozmów powstanie najnowszy pakiet sankcyjny. Ma on być zaakceptowany w przyszłym tygodniu, ale jeśli to się nie uda, to najpóźniej za dwa tygodnie, jeszcze przed siódmym października, kiedy jest unijny szczyt w Pradze, bo nie chcemy tam pokazywać podziałów - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z dyplomatów.

Pułapy cenowe na ropę z Rosji - to będzie jeden z elementów najnowszego pakietu sankcyjnego. Ta propozycja została wstępnie uzgodniona na poziomie grupy G7. W Unii Europejskiej piątego grudnia wchodzi w życie embargo na rosyjską ropę dostarczaną drogą morską, wtedy ceny poszybują i stąd ustalenia Zachodu dotyczące limitu cenowego, aby znacznie ograniczyć dochody Rosji. Ponadto rozszerzona ma być lista towarów luksusowych objętych sankcjami. Kolejne osoby mają być wpisane na czarną listę co spowoduje zablokowanie ich majątków w Europie. Dyskusje dotyczą też rodzin osób objętych już sankcjami, aby nie dochodziło do omijania restrykcji. Obecnie czarna lista obejmuje ponad 1200 osób, a otwiera ją Władimir Putin.
Relacja Beaty Płomeckiej

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty