Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Alexas_Fotos (CC0 domena publiczna) | Referenda na okupowanych terenach. Ukraińska minister ostrzega
Fot. pixabay.com / Alexas_Fotos (CC0 domena publiczna) | Referenda na okupowanych terenach. Ukraińska minister ostrzega
Od dziś do 27 września w okupowanych przez Rosję ukraińskich obwodach mają się odbywać pseudoreferenda dotyczące przyłączenia tych terenów do Rosji. Nielegalna inicjatywa Kremla jest odpowiedzią Rosji na niepowodzenia na froncie. Zdaniem Kijowa działania Moskwy zamykają drogę do dyplomatycznych rozwiązań.
Obwód doniecki, ługański, chersoński i zaporoski - tam Rosjanie, ustami wyznaczonych przez siebie marionetkowych miejscowych władz, zapowiedzieli przeprowadzenie tzw. referendów. Następnie inicjatywę potwierdził Władimir Putin. Rzekome głosowania mają się odbywać zarówno na okupowanych terytoriach, jak i w Rosji. Jednak ani społeczność międzynarodowa, ani tym bardziej Kijów nie uznają legalności działań Rosji.

Prezydent Wołodymyr Zełenski ocenił zapowiedź referendów, jako eskalację sytuacji. Jak mówił, Rosja zna jednoznaczną pozycję Ukrainy co do niemożliwości dyplomatycznego procesu w wypadku jakichkolwiek pseudoreferendów.

"Rosja sama grzebie możliwość rozmów" - dodał ukraiński prezydent.

Pseudoreferenda mające rzekomo usprawiedliwić zajęcie przez Rosję części Ukrainy, zdaniem komentatorów mają bezpośredni związek z ostatnimi wojskowymi porażkami Rosji. Kreml będzie je chciał przedstawić, jako swój sukces, mimo że nie zdobył w całości m.in. obwodu donieckiego.
Relacja Pawła Buszki [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty