Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Węgiel z importu płynie i będzie płynął do kraju - oświadczyła w czwartek minister klimatu Anna Moskwa.
Jak dodała, na rynek dla odbiorców indywidualnych powinno trafić około 5 milionów ton odsianego surowca.

- Węgiel zamówiony przez polskie spółki energetyczne z Kolumbii, Indonezji, Australii i RPA po przypłynięciu do kraju jest przesiewany - wyjaśniała Anna Moskwa. - To, co jest dokonywane dziś, to proces dodatkowy, jest to proces odsiewania węgla, czyli ten węgiel energetyczny trafia potem do spółek energetycznych, a odsiany grubszy węgiel - do gospodarstw domowych. W przypadku Kolumbii, to jest ok. 30 proc. węgla odsianego. W przypadku Indonezji, Australii i RPA mniej.

Minister Anna Moskwa tłumaczyła też przyczyny opóźnienia w dostawie węgla zamówionego przez Agencję Rezerw Strategicznych. - Nastąpiło przesunięcie z wrześniowego frachtu na fracht październikowy. Wiemy, że rządowa Agencja Rezerw Strategicznych nadal ma zarezerwowane przepustowości w polskich portach. Ten wolumen rządowej agencji to niewielka część całości wolumenu i nie zagraża tym 5 mln ton, które sprowadzają PGE Paliwa, jak i Węglokoks - powiedziała Moskwa.

Minister Anna Moskwa dodała, że spółki, które otrzymały polecenie importu węgla, zakontraktowały już 80 procent planowanej ilości.
- Węgiel zamówiony przez polskie spółki energetyczne z Kolumbii, Indonezji, Australii i RPA po przypłynięciu do kraju jest przesiewany - wyjaśniała Anna Moskwa.
Minister Anna Moskwa tłumaczyła też przyczyny opóźnienia w dostawie węgla zamówionego przez Agencję Rezerw Strategicznych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty