Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

źródło: https://www.wzp.pl/biuro-prasowe
źródło: https://www.wzp.pl/biuro-prasowe
To stawia w bardzo złym świetle marszałka Geblewicza - mówi Cezary Gmyz, korespondent Telewizji Polskiej w Berlinie. Chodzi o dokumenty z Kancelarii Stanu Niemiec ujawnione przez dziennik "Die Welt". Wynika z nich, że Manuela Schwesig - premier Meklemburgii Pomorza Przedniego - prowadziła własną politykę z Rosją Putina nie tylko przy budowie Nord Stream 2.
Z Manuelą Schwesig marszałek Olgierd Geblewicz, dążył do utworzenia polsko-niemieckiej aglomeracji ze stolicą w Szczecinie.

- Są to dokumenty porażające pokazujące, że premiera Meklemburgii Pomorza Przedniego prowadziła własną politykę zagraniczną; politykę - która była niezgodna z polityką zagraniczną, jaką prowadzi Republika Federalna Niemiec - polegającą na ścisłej współpracy z Federacją Rosyjską - powiedział Gmyz.

Gmyz dodaje, że polityka, którą prowadziła Schwesig była bardzo korzystna dla Federacji Rosyjskiej i dotyczyła cyberbezpieczeństwa, współpracy lotniczej i promocji Nord Stream 2. - I oczywiście chodziło o współpracę przy rurociągu Nord Stream 2, gdzie Manuela Schwesig nawet korzystała z finansowania Gazpromu zakładając fundację ekologiczną, która de facto nie była żadną fundacją ekologiczną, tylko organizacją lobbingową na rzecz Nord Stream. To wszystko budzi podejrzenia, że Manuela Schwesig była co najmniej pożyteczną idiotką Władimira Putina - stwierdził korespondent Telewizji Publicznej w Niemczech.

Poseł Leszek Dobrzyński uważa, że ujawnione przez niemiecki dziennik dokumenty, obnażają bezrefleksyjną współpracę Geblewicza z premier Schwesig. - Stawiałbym tutaj wielki wykrzyknik, jeśli chodzi o współpracę pana marszałka Geblewicza z panią premier Schwesig. Ja jestem za współpracą, bo wiadomo, że jesteśmy sąsiadami przez Odrę, natomiast kompletnie brakowało refleksji, jaki jest polski interes, jaka jest polska racja stanu w tym wszystkim. Ja tego wszystkiego nie widziałem w działaniach pana marszałka Geblewicza - podkreślił Dobrzyński.

Premier Manuela Schwesig sprzeciwiała się także inwestycjom na Odrze mającym na celu poprawę warunków żeglugowych.
- Są to dokumenty porażające pokazujące, że premiera Meklemburgii Pomorza Przedniego prowadziła własną politykę zagraniczną - powiedział Cezary Gmyz.
Gmyz dodaje, że polityka, którą prowadziła Schwesig była bardzo korzystna dla Federacji Rosyjskiej i dotyczyła cyberbezpieczeństwa, współpracy lotniczej i promocji Nord Stream 2.
Poseł Leszek Dobrzyński uważa, że ujawnione przez niemiecki dziennik dokumenty, obnażają bezrefleksyjną współpracę Geblewicza z premier Schwesig.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty