Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Nowa Zelandia. Fot. www.google.com/maps
Nowa Zelandia. Fot. www.google.com/maps
Nowa Zelandia nie planuje na razie oderwać się od Wielkiej Brytanii. Premier tego kraju Jacinda Ardern nie wykluczyła jednak, że w przyszłości Nowa Zelandia stanie się osobnym krajem.
Nowa Zelandia jest jedną z byłych brytyjskich kolonii. Choć od 75 lat jest niepodległym krajem, to podobnie jak w Australii czy Kanadzie, głową państwa jest brytyjski monarcha. Odpowiednikiem polskiego prezydenta w Nowej Zelandii jest Gubernator Generalna, którą reprezentuje Karola III.

Po śmierci Elżbiety II w wielu krajach brytyjskiej Wspólnoty Narodów pojawiły się pytania o ewentualne odłączenie się od Londynu. Pytania przez dziennikarzy nowozelandzka premier Jacinda Ardern powiedziała, że na razie nie ma takich planów.

"Uważam, że za jakiś czas Nowa Zelandia będzie zmierzać w tym kierunku i być może stanie się to za mojego życia, ale na razie nie mamy tego w planach na najbliższy czas" - dodała.

W ubiegłym roku wyspiarski Barbados w Ameryce Środkowej wypowiedział przysięgę wierności ówczesnej królowej Elżbiecie i zerwał związki z Wielką Brytanią.

Dwie dekady temu ze Wspólnoty wystąpiło Zimbabwe, a jeszcze w XX wieku między innymi Zanzibar oraz Irlandia.
Relacja Wojciecha Cegielskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty