Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel powiedział, że o wnioskach i odpowiedzialności w kwestii Odry będzie można mówić, kiedy badacze ustalą, co się wydarzyło. Rzecznik podkreślił, że trwa ustalanie przyczyn katastrofy.
"Mamy informację z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, że te fakenewsy rozpuszczane przez część mediów i opozycję o rzekomej rtęci były oczywistą nieprawdą. Mamy informacje - pierwsi byli badacze z Niemiec, teraz potwierdzają to polskie laboratoria - o zakwicie bardzo rzadkiego gatunku alg - złotych alg, które mogły być toksyczne dla ryb. Trzeba to wszystko zbadać i trzeba będzie wyciągnąć wnioski" - powiedział na konferencji prasowej Radosław Fogiel.

Rzecznik zaznaczył, że premier Mateusz Morawiecki już wcześniej podjął decyzje o dymisjach. 12 sierpnia stanowisko stracił prezes Wód Polskich - Przemysław Daca oraz szef Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - Michał Mistrzak.

Radosław Fogiel powiedział, że odpowiednie działania podejmuje też rząd. "Jest kwestia przywrócenia Odrze jej pierwotnego stanu. Jest już decyzja podjęta o stworzeniu systemu cyfrowego monitoringu wartego 250 milionów złotych. Są też kwestie inne, które być może trzeba będzie rozwiązać ustawowo. Trwają analizy w rządzie. Jak tylko będzie taka informacja - bo na razie jej jeszcze nie mamy - to będziemy o tym mówić" - powiedział rzecznik.

Na terenach województw dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego, przez które przepływa Odra, obowiązują alerty wydane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Zakazane są kąpiele i korzystanie z wody z rzeki.
Rzecznik podkreślał na konferencji prasowej, że trwa ustalanie przyczyn katastrofy.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty