Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
W poniedziałek odbędzie się narada przedstawicieli władz w sprawie ewentualnego ponownego otwarcia dostępu do Odry - mówił o tym na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu przez dziennikarzy zapytany został o najnowsze ustalenia dotyczące możliwej przyczyny śnięcia ryb w Odrze - eksperci potwierdzili, że w rzece zakwitły złote algi.

W ocenie resortu Klimatu i Środowiska badania potwierdziły również, że hipotezy o skażeniu wody rtęcią okazały się nieprawdziwe.

Mateusz Morawiecki dodał, że do podobnych katastrof ekologicznych - jak w tym roku na Odrze - doszło również w latach 2014 i 2018 na rzekach w Niemczech, oraz w 2009 roku w Polsce, na Bugu.

Premier zaznaczył równocześnie, że nie wycofuje się z decyzji o odwołaniu Głównego Inspektora Ochrony Środowiska i szefa Wód Polskich.

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że w przyszłym tygodniu Wody Polskie zorganizują konferencję, której celem będzie znalezienie sposobów na rewitalizację Odry.

Instytut Rybactwa Śródlądowego poinformował, że w Odrze zakwitły złote algi, rzadki mikroorganizm, który może spowodować pojawianie się toksyn zabijających ryby i małże. Złote algi nie są jednak szkodliwe dla człowieka.

Eksperci starają się teraz potwierdzić, że w organizmach śniętych ryb były toksyny wytworzone właśnie przez algi. Szukają też przyczyn pojawienia się w Odrze tego rzadkiego mikroorganizmu.
Relacja Karola Surówki [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty