Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Od przyszłego roku czeka nas podwyżka opłat i podatków lokalnych. Ministerstwo Finansów opublikowało zestawienie dotyczące górnych granic stawek podatków i opłat lokalnych na rok 2023.
"Wzrosną one o wskaźnik inflacji za I półrocze tego roku, a więc o 11,8 procent" - powiedział ekspert od finansów publicznych Piotr Juszczyk. Po nowym roku maksymalne stawki za posiadanie lokalu mieszkalnego wzrosną o 11 groszy za metr kwadratowy. Z kolei stawki za lokale przeznaczone do działalności gospodarczej wzrosną o trzy złote i cztery grosze.

Obwieszczenie Ministerstwa Finansów opisuje stawki maksymalne. Samorządy nie muszą więc zastosować akurat górnych granic określonych w rozporządzeniu.

W 2023 roku więcej zapłacimy nie tylko za podstawowe stawki podatków lokalnych, ale także na przykład za posiadanie psa, gdzie podatek może wzrosnąć prawie o 16 złotych. Wyższe będą też opłaty uzdrowiskowe pobierane w kurortach. Ich maksymalna wysokość wyniesie 5,40 zł za dobę.
"Wzrosną one o wskaźnik inflacji za I półrocze tego roku, a więc o 11,8 procent" - powiedział ekspert od finansów publicznych Piotr Juszczyk.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty