Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / tvjoern (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / tvjoern (CC0 domena publiczna)
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz szuka sposobów na skuteczną walkę z inflacją.
Jego zdaniem wymaga ona wspólnego zaangażowania wielu instytucji. W tym celu szef rządu federalnego rozpoczął dziś serię spotkań z ekonomistami, związkowcami i przedstawicielami środowiska bankowego.

Według Olafa Scholza, w walkę z inflacją powinny zaangażować się rządy landów, instytucje finansowe i przedsiębiorstwa.

- Destabilizacji uległy rynki surowców i żywności, a skalę tych zjawisk odczujemy dopiero w następnym roku. Warunki, w jakich Niemcy muszą się zmierzyć ze wzrostem cen, wymagają uporządkowanych działań - powiedział kanclerz.

W celu powstrzymania wzrostu cen, socjaldemokraci zaproponowali jednorazową wypłatę wolną od podatków. Pomysł ten spotkał się z dezaprobatą ekonomistów i współrządzących liberałów. Minister finansów Christian Lindner zaznaczył, że przyznawanie dodatków osłonowych jest działaniem proinflacyjnym.

Zdaniem szefa FDP nieopodatkowana wypłata nie zrekompensuje rosnących kosztów, ale za to prędzej czy później nakręci spiralę cenowo-płacową. Christian Lindner opowiedział się za likwidacją dotacji, przyznawanych w celu stymulacji gospodarczej i przywróceniem konstytucyjnego limitu zadłużenia w 2023 roku.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty