Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Polski prezydent będzie nie tylko uczestniczył w rozmowach w Madrycie. Andrzej Duda ma także zaplanowane spotkania z przywódcami Nowej Zelandii, Korei Południowej, Australii i Słowenii. źródło: https://www.facebook.com/prezydentpl
Polski prezydent będzie nie tylko uczestniczył w rozmowach w Madrycie. Andrzej Duda ma także zaplanowane spotkania z przywódcami Nowej Zelandii, Korei Południowej, Australii i Słowenii. źródło: https://www.facebook.com/prezydentpl
Prezydent Andrzej Duda będzie reprezentował Polskę na rozpoczynającym się we wtorek wieczorem w Madrycie szczycie przywódców NATO. Głównym tematem spotkania są rosyjska inwazja na Ukrainie i bezpieczeństwo Europy.
Wywołana przez Rosję wojna z Ukrainą sprawiła, że szczyt w Madrycie będzie jednym z najważniejszych spotkań NATO w ostatnich dekadach. Przywódcy krajów członkowskich Sojuszu mają przede wszystkim dać zielone światło na znaczące przemodelowanie obecności wojsk NATO na wschodzie Europy. Chodzi zarówno o zwiększenie liczby żołnierzy na flance, ale także o inne zasady funkcjonowania wojsk.

Polska będzie jednym z krajów w których pojawią się dodatkowi żołnierze, choć szczegóły będą znane w najbliższych tygodniach już po szczycie. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch uważa, że ustalenia z Madrytu zwiększą bezpieczeństwo całej Europy Środkowej.

- NATO po tym szczycie będą mocniejsze, również jeśli chodzi o wsparcie udzielane Ukrainie, ale przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo flanki wschodniej, bezpieczeństwo Polski, widziane w kontekście regionalnym - mówi Soloch.

Polski prezydent będzie nie tylko uczestniczył w rozmowach w Madrycie. Andrzej Duda ma także zaplanowane spotkania z przywódcami Nowej Zelandii, Korei Południowej, Australii i Słowenii.

Dzisiaj przywódcy krajów członkowskich spotkają się na uroczystej kolacji, wydanej przez hiszpańską parę królewską czyli gospodarzy szczytu. Formalne obrady rozpoczną się jutro.
Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty