Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Władimir Putin. źródło: https://pixabay.com/pl/2847423/DimitroSevastopol/CC0 - domena publiczna
Władimir Putin. źródło: https://pixabay.com/pl/2847423/DimitroSevastopol/CC0 - domena publiczna
Wysoka inflacja i kryzys energetyczny związany z szantażem gazowym Rosji - na te tematy rozmawiają unijni przywódcy w drugim dniu szczytu w Brukseli.
Rosnące ceny energii i wstrzymywanie przez Moskwę dostaw gazu do kolejnych krajów budzą niepokój w unijnych stolicach.

Przed rozpoczęciem szczytu wielu przywódców zgodnie wskazywało na powody sytuacji kryzysowej. "Wszyscy cierpimy ekonomicznie z powodu wojny, którą rozpęta Rosja" - mówił premier Łotwy Kriszjanis Karinsz.

"Rosja chce zgotować Europie, zwłaszcza na jesień, zimę, sezon grzewczy bardzo poważny kryzys energetyczny" - tak z kolei komentował premier Mateusz Morawiecki.

Szef belgijskiego rządu Alexander De Croo apelował o wspólne działania. "Musimy stworzyć blok energetyczny, musimy zdecydować się na wspólne zakupy, wprowadzenie limitów cenowych na gaz, lepszą koordynację" - podkreślał premier Belgii.

Szef rządu Mateusz Morawiecki mówił o ponownym uruchomieniu energetyki węglowej. "Chcemy zwiększyć wydobycie węgla krajowego, jest to konieczne z perspektywy zabezpieczeń" - dodał premier Morawiecki. Do energetyki węglowej wracają Niemcy, Austria i Holandia.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty