Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Hubert2T (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Hubert2T (CC0 domena publiczna)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nocnym wystąpieniu odniósł się do obchodzonego wczoraj na Ukrainie Dnia Żałoby i Pamięci Ofiar Wojny.
"Dziś nie brakuje słów, że Rosja 24 lutego zrobiła to samo, co naziści 22 czerwca" - mówił ukraiński prezydent. "Wiele już o tym powiedziano. Ja chcę dodać tylko jedną rzecz. Wtedy minęło 1418 dni od dnia najazdu do pokonania agresora. My musimy wyzwolić naszą ziemię i zwyciężyć o wiele szybciej. To jest nasz cel narodowy i codziennie musimy pracować nad jego osiągnięciem. Nie tylko państwo, ale każdy obywatel, w takim stopniu, w jakim jest to możliwe".

22 czerwca 1941 roku nazistowskie Niemcy otworzyły nowy front drugiej wojny światowej, atakując swojego niedawnego sojusznika - Związek Radziecki, którego częścią była Ukraina.

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział też, że wczoraj rozmawiał z przywódcami 11 krajów: Bułgarii, Łotwy, Grecji, Szwecji, Estonii, Czech, Belgii, Austrii, Słowenii, Mołdawii i Litwy. "Taki maraton będę kontynuować - musimy zapewnić maksymalne wsparcie naszemu państwu" - mówił ukraiński prezydent.

Podkreślił, że dziś wieczorem spodziewana jest kluczowa europejska decyzja. Oczekuje się, że Ukrainie zostanie przyznany status kandydata do Unii Europejskiej.
"Dziś nie brakuje słów, że Rosja 24 lutego zrobiła to samo, co naziści 22 czerwca" - mówił ukraiński prezydent.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty