Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Prezes Orlenu Daniel Obajtek podczas spotkania z dziennikarzami tłumaczył, że wysokie ceny paliwa są związane tylko i wyłącznie z sytuacją na rynku.
Na ceny paliw wpływa wojna, zwiększony popyt oraz słabnąca złotówka i wysoka cena baryłki ropy.

Daniel Obajtek podkreślił, że biorąc pod uwagę słabnącą złotówkę, aktualnie cena baryłki ropy jest najwyższa w historii. Do tego dochodzi niepokój na rynku związany z wojną na Ukrainie, a także rosnące zapotrzebowanie na paliwo związane z nadchodzącymi wakacjami.

Prezes Daniel Obajtek podkreślił, że koncern nie zarabia dodatkowo na wyższych cenach paliwa, ponieważ zysk ze sprzedaży detalicznej jest stosunkowo niewielki. Daniel Obajtek podkreślił również, że Orlen nie może odgórnie zaniżyć cen paliwa na stacjach, bo doprowadziłoby to do ogólnokrajowego kryzysu.

Prezes Orlenu dodał, że koncern działa w ramach międzynarodowego rynku i jest zależny od jego trendów. Eksperci szacują, że ceny paliw w ciągu miesięcy letnich mogą nadal drożeć, wynika to bezpośrednio z większego zapotrzebowania na paliwo związanego z wakacyjnymi wyjazdami.

Aktualnie średnia cena benzyny 95 w Polsce wynosi 7 zł 79 groszy. Za olej napędowy średnio musimy zapłacić 8 zł i 6 groszy.
Daniel Obajtek podkreślił również, że Orlen nie może odgórnie zaniżyć cen paliwa na stacjach bo doprowadziłoby to do ogólnokrajowego kryzysu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty