Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/nexta_tv
Fot. twitter.com/nexta_tv
Rosyjska armia kontynuuje szturm ukraińskich pozycji w Donbasie. Intensywne walki trwają w rejonie Siewierodoniecka. Rosjanie atakowali też na południowym odcinku frontu. Trwa 92. doba wojny na Ukrainie.
Jak wynika z raportu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy - w Donbasie Rosjanie szturmowali pozycje ukraińskiej armii m.in. w kierunku Bachmutu, Awdijiwki, Krasnohoriwki i Pisków, a także Łymanu i Komyszuwachy. Większość szturmów, jak czytamy, została odparta. Szturmu piechoty poprzedzone są zmasowany mi atakami rosyjskiej artylerii, ale też lotnictwa.

Trudna sytuacja panuje też w okolicach Siewierodoniecka i w całym obwodzie ługańskim. Tam Rosjanie zajęli większość terytoriów - wyjaśnia szef obwodu Serhij Hajdaj. Jak zaznaczył, zajętych jest około 95% terytorium obwodu. Jak dodał, liczba ostrzałów jest kolosalna, a ukraińskie wojsko zmuszone jest, aby czasem taktycznie się wycofywać.

- Bronimy się już od 3 miesięcy. Czekamy aż nasza armia dokona przegrupowania i dozbrojenia, aby powstrzymać ataki i rozpocząć kontratak - podkreśla szef obwodu ługańskiego.

W obwodzie ługańskim trwają walki także o strategicznie ważną trasę Lisiczańsk - Bachmut. Rosjanie zajmują fragmenty drogi, następnie ukraińska armia je odbija.

Ponadto według Sztabu - Rosjanie, którzy do tej pory na południu głównie ostrzeliwali pozycje ukraińskiej armii, obecnie lokalnie rozpoczęli działania szturmowe. Chodzi przede wszystkim o terytorium wzdłuż granic zajętego obwodu chersońskiego. Ostatniej doby bezskutecznie atakowali m.in. w rejonach miejscowości Tawrijskie, Mykołajiwka.

Ukraińskie władze donoszą też o kolejnych ofiarach rosyjskich ataków. Cywile giną na wschodzie kraju, na linii frontu, ale też w pobliżu działań bojowych. Najwięcej w obwodach donieckim i ługańskim. Jak informuje ukraińskie dowództwo - zeszłej doby w obwodach donieckim i ługańskim Rosjanie ostrzelali 41 miejscowości. Co najmniej 6 cywilów zginęło, a 12 zostało rannych. Zniszczone, bądź uszkodzone zostały 52 budynki mieszkalne. Rosyjskie pociski trafiały też m.in. w szkoły i obiekty ochrony zdrowia. Jak czytamy - ostatniej doby z rejonów objętych działaniami zbrojnymi udało się ewakuować niemal 800 osób.

Rosjanie dokonywali też ostrzałów artyleryjskich w obwodze charkowskim. W miejscowości Bałaklija zginęło 2 cywilów, 8 zostało rannych, w tym jedno dziecko. Rosyjska armia dokonała też ostrzałów kilku miejscowości na południu Ukrainy - w obwodzie mikołajowskim. Zginął co najmniej jeden cywil.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty