Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / rperucho (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / rperucho (CC0 domena publiczna)
Rosja chce się zemścić na obrońcach Mariupola za ich heroiczną obronę miasta. W czwartek Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej ma podjąć decyzję w sprawie uznania ukraińskiego pułku Azow za organizację terrorystyczną.
Wcześniej wiceminister rosyjskiego MSZ Andriej Rudienko zapowiedział, że wzięci do niewoli obrońcy Mariupola zostaną w Rosji osądzeni i dopiero wtedy Moskwa przystąpi do negocjacji w sprawie ich wydania Ukrainie.

Ukraińscy żołnierze, w tym z pułku Azow bronili Mariupola przez prawie trzy miesiące. W połowie maja, aby ratować cywilów i rannych kolegów złożyli broń. Część z nich trafiła do rosyjskiej niewoli. Mieli zostać wydani Ukrainie w ramach wymiany jeńców, ale Moskwa zmieniła zdanie. Kremlowscy propagandyści i politycy nazywali obrońców z kombinatu Azowstal „neonazistami” i „bandytami”, a wiceminister spraw zagranicznych Rosji Andriej Rudienko zapowiedział, że jeńcy nim zostaną wymienieni staną przed rosyjskim sądem.

Los każdego z ukraińskich żołnierzy przebywających w rosyjskiej niewoli starają się śledzić obrońcy praw człowieka. Ich zdaniem świat powinien nie ustawać w wysiłkach na rzecz uwolnienia bohaterów z Mariupola.
Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty