Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
To ostatni z egzaminów, jakie muszą napisać ósmoklasiści - w czwartek przed nimi język obcy. Początek o godzinie 9.
W całym kraju egzaminy na koniec szkoły pisze ponad pół miliona uczniów z Polski i ponad 7 tysięcy - z Ukrainy.

Ósmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Warszawie mówią, że to będzie najłatwiejszy z egzaminów. - Najprostszy, na pewno łatwiejszy niż polski. Jestem dość dobry z angielskiego i oczekuję 90 procent - przyznają.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik mówi, że najwięcej uczniów wybrało do zdawania język angielski. - I w przypadku uczniów polskich i w przypadku uczniów ukraińskich zdecydowany prym wiedzie język angielski. W przypadku uczniów polskich to ponad 97 procent wyborów - mówił dyrektor CKE. Drugi najczęściej wybierany jest język niemiecki. Egzamin z tego języka napisze ponad 2 procent ósmoklasistów. Do egzaminu z pozostałych języków - francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego - przystąpi 0,3 procent wszystkich ósmoklasistów.

Wśród ponad siedmiu tysięcy uczniów z Ukrainy najwięcej, bo 73 procent z nich wybrało do zdawania język angielski. Drugim najczęściej wybieranym przez nich na egzaminie językiem jest język rosyjski. Egzamin z tego języka napisze ponad 25 procent uczniów z Ukrainy.

Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, ale jego wynik może mieć decydujące znaczenie podczas rekrutacji do wybranej szkoły średniej.

Egzamin potrwa 90 minut.

Uczniowie poznają wyniki 1 lipca.
Relacja Katarzyny Ingram (IAR).
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik mówi, że najwięcej uczniów wybrało do zdawania język angielski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty