Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Prezydent Zełenski. Fot. www.facebook.com/zelenskiy.official
Prezydent Zełenski. Fot. www.facebook.com/zelenskiy.official
Wołodymyr Zełenski apelował do uczestników forum ekonomicznego w Davos o wprowadzenie kolejnych sankcji wobec Rosji, a także o ekonomiczną i militarną pomoc Ukrainie.
Ukraiński prezydent wystąpił w formie telekonferencji. Mówił o zniszczeniach dokonywanych przez Rosjan w jego kraju.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że gdyby świat zastosował wobec Rosji odpowiednie sankcje w odpowiednim czasie, to do wojny by nie doszło. Obecnie, jak dodał, restrykcje wobec Rosji są niewystarczające. Zaapelował, aby świat nie czekał na zastosowanie przez Rosję broni chemicznej, biologicznej, czy nuklearnej, ale już teraz zareagował maksymalnymi sankcjami. Jak tłumaczył, powinno to być embargo na rosyjską ropę, pełna blokada rosyjskich banków, rosyjskiego sektora wysokich technologii, ale też całkowite wstrzymanie handlu z agresorem.

"Należy doprowadzić do wyjścia całego zagranicznego biznesu z rosyjskiego rynku, żeby marki waszych produktów nie kojarzyły się ze zbrodniami wojennymi." - mówił Wołodymyr Zełenski.

Ukraiński prezydent zaapelował także o stworzenie funduszu na rzecz odbudowy zniszczeń dokonanych przez Rosję. Osnową takiego funduszu, miałyby być zamrożone rosyjskie aktywa. Nawoływał też kraje do włączenia się w powojenną odbudowę Ukrainy. Jak podkreślił, zakres prac do wykonania jest kolosalny - ukraińskie straty to ponad pięćset miliardów dolarów. Jak podkreślił: "Zniszczone są dziesiątki tysięcy obiektów. Musimy odbudować całe miasta i całe gałęzie gospodarki".

Na Światowym Forum Ekonomicznym otwarto wystawę poświęconą rosyjskim zbrodniom na Ukrainie. Wystawa została zorganizowana na stanowisku, gdzie do tej pory prezentowały się rosyjskie firmy.
Relacja Pawła Buszki [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty