Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

źródło: prezydent.pl
źródło: prezydent.pl
Prezydent Andrzej Duda powiedział w Kijowie, że wrogowie wielokrotnie usiłowali skłócić Polskę i Ukrainę, jednak nie można na to pozwolić.
W orędziu, wygłoszonym w ukraińskim parlamencie - Radzie Najwyższej, Andrzej Duda podkreślił, że Polska zawsze będzie wspierać Ukrainę, a zło, jakim jest rosyjska agresja, wyzwoliło wiele dobra między naszymi krajami.

- Nadszedł dzisiaj czas, w moim głębokim przekonaniu na nowy polsko-ukraiński traktat o dobrym sąsiedztwie. Na traktat, który uwzględni wszystko to, co razem zbudowaliśmy w naszych relacjach, choćby w ostatnich miesiącach. Obecna wojna pokazała też jak bardzo niewystarczająca jest sieć połączeń drogowych, kolejowych, infrastrukturalnych, łączących nasze państwa. Czas odrobić te zapóźnienia. Granica polsko-ukraińska ma łączyć, a nie dzielić. To powinien być w tej chwili nasz wielki cel - powiedział prezydent.

Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że Polska zrobi wszystko co może, by pomóc Ukrainie stać się członkiem Unii Europejskiej. "Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości. Nic o Tobie, bez Ciebie" - powiedział Andrzej Duda.

Kijów nie upadnie, nie mam co do tego żadnych wątpliwości - mówił prezydent Andrzej Duda. Przemówienie polskiego prezydenta, ukraińscy parlamentarzyści przyjmowali owacyjnymi brawami. Andrzej Duda powiedział, że naród ukraiński bohatersko walczy z rosyjskim najeźdźcą o bezpieczną przyszłość.

- Wiele państw, ekspertów i światowe media przewidywały, że będzie to szybka i zwycięska wojna Rosji, a Kijów upadnie w trzy dni. Nie mogli się bardziej pomylić. Nie upadł ani w trzy dni, ani w 33 dni, ani w 53, ani w 83 dni i nie upadnie. Nie upadnie, nie mam co do tego żadnych wątpliwości - powiedział prezydent Duda.

Prezydent Duda powiedział, że mimo wielkich zniszczeń i ogromu zbrodni popełnionych przez Rosjan, naród ukraiński nie złamał się. Wyraził również przekonanie, że rosyjskim najeźdźcom nigdy nie uda się złamać ducha Ukraińców. W swoim wystąpieniu przed ukraińskim parlamentem prezydent Andrzej Duda stwierdził, że wolny świat ma dziś twarz Ukrainy.

Prezydent dodał, że społeczność międzynarodowa musi osądzić i ukarać Rosjan za zbrodnie popełniane na narodzie ukraińskim.

Polski prezydent jest pierwszym przywódcą obcego kraju, który po wybuchu wojny wygłosił przemówienie w ukraińskim parlamencie. Prezydent spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Andrzejowi Dudzie podczas wizyty w Ukrainie towarzyszą między innymi szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch i szef BBN Paweł Soloch.

Wizyta Andrzeja Dudy w stolicy Ukrainy jest objęta szczególnymi środkami bezpieczeństwa. Poprzednio prezydent gościł w Kijowie w połowie kwietnia.

Andrzej Duda podkreślił, że Polska zawsze będzie wspierać Ukrainę, a zło, jakim jest rosyjska agresja, wyzwoliło wiele dobra między naszymi krajami.
Kijów nie upadnie, nie mam co do tego żadnych wątpliwości - mówił prezydent Andrzej Duda.
Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty