Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / EvgeniT (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / EvgeniT (CC0 domena publiczna)
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, sądy w Rosji ukarały 2029 przeciwników wojny - policzyli rosyjscy obrońcy praw człowieka.
Z danych portalu OWD-info, który monitoruje działania organów ścigania wynika, że w tym czasie policja zatrzymała ponad 17 tysięcy osób.

W Rosji, podawanie o wojnie na Ukrainie informacji innych, niż rozpowszechniane przez kremlowską propagandę karane jest grzywną lub więzieniem.

Portal Meduza przypomniał, że restrykcyjne przepisy o tak zwanej „dyskredytacji rosyjskiej armii” zostały uchwalone 4 marca. Od tamtej pory, sądy w Rosji rozpatrują średnio około 40 takich spraw dziennie. Najczęściej przeciwnicy wojny są karani grzywnami od 30 tysięcy do 50 tysięcy rubli.

W Rosji można trafić do aresztu za każdy przejaw solidarności z Ukrainą i krytykę polityki Kremla. Przeciwnicy działań rosyjskiej armii na terytorium Ukrainy wychodzą na ulice z plakatami „Stop wojnie”, organizują happeningi, a nawet obrzucają butelkami z benzyną budynki wojskowych punktów mobilizacyjnych.
Relacja Macieja Jastrzębskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty