Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Paweł Soloch powiedział, że podczas narady poruszono też kwestię stanowiska Turcji wobec starań Szwecji i Finlandii w przystąpieniu do NATO. źródło: https://twitter.com/BBN_PL
Paweł Soloch powiedział, że podczas narady poruszono też kwestię stanowiska Turcji wobec starań Szwecji i Finlandii w przystąpieniu do NATO. źródło: https://twitter.com/BBN_PL
Podsumowanie ostatnich wydarzeń na Ukrainie, wizja rozszerzenia NATO oraz przygotowania do wtorkowego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos były głównymi tematami poruszonymi podczas narady w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.
Zwołał ją prezydent Andrzej Duda, a wzięli w nim udział premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, ministrowie oraz szefowie służb i wojska.

Minister Paweł Soloch - szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego - zaznaczał, że prezydent podsumował swoją ostatnią aktywność dyplomatyczną, a także nakreślił plany na przyszłość "również w kontekście gotowości zabiegania o członkostwo w NATO Finlandii i Szwecji".

Prezydent we wtorek uda się na szczyt ekonomiczny do Davos, tam będzie przedstawiał polskie stanowisko w kwestii koordynacji pomocy Ukrainie. Minister Soloch dodał, że tematem narady było adaptowanie się NATO do zagrożeń, które wiążą się z agresją rosyjską na Ukrainę.

- Chodzi o to, żeby poszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję nie zmarginalizowało kwestii wzmacniania obecności wojskowej NATO na flance wschodniej - dodał.

Minister Soloch dodał, że Polska popiera uzyskanie przez Ukrainę statusu kandydata do Unii Europejskiej, co pozwoliłoby na większe systemowe wsparcie dla tego kraju.

Paweł Soloch powiedział, że podczas narady poruszono też kwestię stanowiska Turcji wobec starań Szwecji i Finlandii w przystąpieniu do NATO.

- Jeśli będzie potrzeba prezydent będzie rozmawiał z prezydentem Turcji - mówił.

Tematem narady były też kwestie związane z uchodźcami i scenariusze rozwoju sytuacji na przyszłość.
Relacja Przemysława Lisa (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty