Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Flagi Szwecji i Finlandii. Fot. pixabay.com / jorono
Flagi Szwecji i Finlandii. Fot. pixabay.com / jorono
Przedstawiciel Białego Domu wyraził przekonanie, że uda się przezwyciężyć obiekcje Turcji, czego skutkiem będzie skuteczny proces akcesyjny do NATO Szwecji i Finlandii.
Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, określił złożenie przez Szwecję i Finlandię wniosków akcesyjnych do Sojuszu mianem historycznego wydarzenia.

Podczas briefingu w Białym Domu Jake Sullivan przypomniał, że składając wnioski o przyjęcie do NATO, Szwecja i Finlandia odchodzą od tradycji neutralności. - To jest historyczne wydarzenie, przełomowa chwila - ocenił.

Poinformował, że Szwecja i Finlandia prowadzą bezpośrednie rozmowy z Ankarą na temat sprzeciwu Turcji i że równoległe rozmowy podjęła administracja amerykańska.

- Jesteśmy przekonani, że ostatecznie Szwecja i Finlandia będą mieć skuteczny i efektywny proces akcesyjny do NATO i że zastrzeżenia Turcji mogą zostać przezwyciężone - powiedział.

Polityk dodał, że trwają rozmowy pomiędzy Finlandią i Szwecją a Stanami Zjednoczonymi, na temat zapewnienia bezpieczeństwa obu krajom w czasie procesu akcesyjnego. Podkreślił, że USA są gotowe zapewnić obu krajom zdolności odstraszania i obrony przed wejściem w życie Artykułu 5.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty