Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/Kombatanci
Fot. twitter.com/Kombatanci
Fot. twitter.com/Kombatanci
Fot. twitter.com/Kombatanci
W 78. rocznicę zwycięstwa na Monte Cassino polskie i włoskie władze oddały hołd dowódcy polskich oddziałów generałowi Władysławowi Andersowi. U podnóża wzgórza klasztornego, w mieście Cassino od 2014 roku znajduje się popiersie dowódcy 2. Korpusu Polskiego.
Córka generała, ambasador RP w Rzymie, Anna Maria Anders dziękowała za pielęgnowanie pamięci o jej ojcu.

- Dla mnie to jest wielka rzecz, jestem wzruszona, że po tylu latach pamięć o moim ojcu jest taka żywa - przyznała Anna Maria Anders.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk nazwał Władysława Andersa "generałem polskich nadziei" i umieścił go obok takich postaci jak święty Jan Paweł II i marszałek Józef Piłsudski. Jak powiedział minister Kasprzyk, dowódca 2. Korpusu Polskiego dokonał rzeczy bez precedensu.

- Oto on nie tylko przelał wiarę w zwycięstwo, ale on, armię niewolników i łagierników, znajdujących się w rosyjskiej, sowieckiej niewoli, przekształcił w armię zwycięzców. Tego nikomu historii nie udało się ani wcześniej, ani do tej pory, później - zaznaczył Jan Józef Kasprzyk.

Burmistrz Cassino Enzo Salera powiedział, że jego miasto jest winne nieprzerwaną wdzięczność polskiemu narodowi, generałowi Andersowi i jego żołnierzom.

- Każdego roku wspominamy te wydarzenia po to, aby młode pokolenia mogły pamiętać i zrozumieć co znaczy horror wojny. To wspomnienie jest dziś istotne bardziej niż kiedykolwiek, ponieważ w sercu Europy ponownie przeżywamy to, co widzieliśmy w Cassino 78 lat temu - zaznaczył Enzo Salera.

Burmistrz Cassino zapowiedział, że społeczność miasta chce w jeszcze bardziej widoczny sposób wyrazić swą wdzięczność Władysławowi Andersowi. W tym celu na 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino ma powstać nowy, większy pomnik polskiego generała.

Do wojny na Ukrainie nawiązał także wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Polityk przywołał słowa generała Andersa, że "żołnierz bije się, aby w naszym kraju i świecie nigdy siła nie mogła rządzić nad prawem".

- Niech to przesłanie będzie nam wskazówką i niech będzie rozpowszechniane jako memento dla wszystkich tych, którzy w obliczu aktualnych wydarzeń na Ukrainie milczą i udają, że nie widzą dziejącej się na naszych oczach niesprawiedliwości i przemocy - podkreślił Piotr Gliński.

Główna uroczystość na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino połączona z mszą świętą w intencji ojczyzny rozpocznie się o godzinie 17:00.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty