Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Tomasz Grodzki. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Tomasz Grodzki. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Klub Prawa i Sprawiedliwości w tym tygodniu zamierza złożyć wniosek o odwołanie Tomasza Grodzkiego z funkcji marszałka Senatu. Zapowiedzieli to podczas briefingu prasowego wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oraz wicemarszałek Senatu Marek Pęk.
Ryszard Terlecki powiedział dziennikarzom, że wniosek wymaga podpisów senatorów.

- W czwartek odbędzie się posiedzenie senackiego klubu PiS i po zebraniu podpisów złożymy wniosek o odwołanie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego - powiedział.

Dodał, że kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko marszałka będzie wicemarszałek izby Marek Pęk.

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk powiedział, że wniosek wymaga "precyzyjnego i poważnego uzasadnienia". Dodał, że sprawą, która zdecydowała o złożeniu wniosku o odwołanie Tomasza Grodzkiego z funkcji marszałka Senatu jest jego wypowiedź do narodu ukraińskiego.

- Która, według mnie, wyczerpuje znamiona zdrady stanu, więc nie mogliśmy inaczej zareagować - powiedział.

Mówił też, że dyskusja nad wnioskiem będzie też okazją do podsumowania całokształtu działalności marszałka Grodzkiego. Wicemarszałek Pęk powiedział, że od ponad roku marszałek Senatu blokuje wniosek o uchylenie mu immunitetu. Dodał, że Tomasz Grodzki "utrudniał procedowanie tarcz antycovidowych".

Marek Pęk mówił też, że "Senat próbował doprowadzić do poważnego kryzysu konstytucyjnego poprzez uniemożliwienie przeprowadzenia wyborów prezydenckich". Wicemarszałek zarzucił też Tomaszowi Grodzkiemu "zawłaszczenie i upolitycznienie Kancelarii Senatu".

W piątkowym nagraniu skierowanym do Rady Najwyższej Ukrainy marszałek Senatu zarzucił rządowi hipokryzję i finansowanie "zbrodniczego reżimu w Rosji".

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek28wtorek29środa30czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty