Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Według zachodniej prasy, w rosyjsko-ukraińskich negocjacjach pokojowych rozważana jest możliwość rezygnacji Ukrainy ze wstąpienia do NATO i ogłoszenia neutralnego statusu Ukrainy. Biuro ukraińskiego prezydenta dementuje spekulacje, że Ukraina miałaby się zgodzić na takie rozwiązania w zamian za pokój.
Jak napisał przedstawiciel ukraińskiego prezydenta, a jednocześnie jeden z uczestników rozmów Mychajło Podolak, opublikowany w "Financial Times" projekt tak zwanej umowy pokojowej to jedynie żądania, które stawia Rosja. Jak dodał, jest to brudnopis, który prezentuje rosyjskie stanowisko. Tymczasem, jak zaznaczył, punkty, które na obecnym etapie potwierdza Ukraina to: potrzeba wstrzymania ognia, wycofanie rosyjskich wojsk i uzyskanie gwarancji bezpieczeństwa od szeregu krajów.

Brytyjska gazeta, powołując się na swoje źródła napisała, że Ukraina i Rosja omawiają 15-punktową umowę pokojową, w której mowa jest o rezygnacji Kijowa z aspiracji do członkostwa w NATO w zamian między innymi za gwarancje bezpieczeństwa. Tymczasem prezydent Wołodymyr Zełenski w niedawnych wypowiedziach sugerował, że jego kraj powinien szukać innych niż NATO gwarancji bezpieczeństwa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty