Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. facebook.com/zelenskiy.official
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. facebook.com/zelenskiy.official
Zdaniem ukraińskiego prezydenta, drzwi do NATO dla jego kraju pozostają zamknięte. Wołodymyr Zełenski mówił o tym podczas cyklicznego wystąpienia do obywateli.
Jak ocenił, gwarancje bezpieczeństwa w ramach NATO są słabe. Jego zdaniem Ukraina powinna szukać innych gwarancji bezpieczeństwa.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Ukraina od początku wojny apeluje do zachodu o pomoc w zamknięciu ukraińskiego nieba dla rosyjskich samolotów wojskowych.

- 800 rosyjskich rakiet są odpowiedzią na pytanie, czy drzwi do NATO są dla Ukrainy naprawdę otwarte - mówił Zełenski.

Jak dodał, gdyby naprawdę były otwarte, to Ukraina nie musiałaby od 20 dni przekonywać Sojuszu, żeby niebo nad Ukrainą zostało zamknięte - "zamknięte przed śmiercią, którą przynoszą tu rosyjskie siły powietrzne".

Ukraiński prezydent podkreślił, że część krajów NATO mówi o niechęci konfrontacji z Rosją, bo mogłoby to doprowadzić do eskalacji i wywołania III wojny światowej.

- A co oni powiedzą, jeśli Rosja pójdzie dalej do Europy, atakując inne kraje. Jestem pewien, że powiedzą to samo, co obecnie mówią Ukrainie. 5. artykuł traktatu NATO nigdy nie był tak słaby jak obecnie. Taka jest nasza opinia - zaznaczył ukraiński prezydent.

Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego kraj potrzebuje wiarygodnych gwarancji bezpieczeństwa i będzie się o nie zwracał zwłaszcza do krajów, które podpisały Memorandum Budapesztańskie i miały siły, jak powiedział, zatrzymać rosyjską agresję przed tym, jak się ona rozpoczęła. Memorandum Budapesztańskie to gwarancje bezpieczeństwa ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej podpisane przez USA, Wielką Brytanię i Rosję, w zamian za rezygnację przez Ukrainę z arsenału broni atomowej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty