Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Graf. Radio Szczecin
Graf. Radio Szczecin
Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że w porozumieniu z przewodniczącym Rady Europejskiej i przewodniczącą Komisji Europejskiej premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński oraz premierzy Czech i Słowenii udają się do Kijowa na spotkanie z najwyższymi władzami Ukrainy.
"Europa musi dać silny sygnał dla pokoju" - napisał Piotr Müller na Twitterze, dodając, że celem wizyty jest potwierdzenie jednoznacznego poparcia całej Unii Europejskiej dla suwerenności i niepodległości Ukrainy oraz przedstawienie szerokiego pakietu wsparcia dla państwa i społeczeństwa ukraińskiego.

Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, przewodniczący Komitetu do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Jarosław Kaczyński wraz z premierami Czech Petrem Fialą i Słowenii Janezem Janšą spotkają się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

Szef czeskiego rządu Petr Fiala zapowiedział na Twitterze, że podczas wizyty w Kijowie zostanie przedstawiony szeroki pakiet wsparcia dla Ukrainy i jej obywateli.

"Celem wizyty jest wyrażenie jednoznacznego poparcia Unii Europejskiej dla suwerenności i niepodległości Ukrainy" - zaznaczył czeski premier. Premier Petr Fiala poinformował, że wraz z politykami z Polski i Słowenii udaje się na Ukrainę jako przedstawiciel Rady Europejskiej. Wizyta była konsultowana z przewodniczącym Rady Europejskiej i przewodniczącą Komisji Europejskiej.

Czeski europoseł, były szef dyplomacji i były minister obrony Alexandr Vondra skomentował, że podróż do Kijowa pokazuje, iż Czechy wraz z Polską są państwami, które najbardziej wspierają Ukrainę w trudnym dla niej czasie. - To odważny, zaskakujący i bardzo ważny wyraz solidarności - powiedział polityk portalowi Seznam Zpravy.

O wizycie delegacji poinformowana jest społeczność międzynarodowa za pośrednictwem organizacji międzynarodowych, w tym ONZ.
Piotr Müller powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że spotkanie ma być sygnałem dla świata i Rosji, że Ukraina nie zostanie pozostawiona sama sobie.
Relacja Wojciecha Stobby (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty