Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Kancelaria Premiera
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Kancelaria Premiera
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że spotkanie Trójkąta Lubelskiego było ważne i odbyło się w dramatycznych okolicznościach, gdy jeden z jego partnerów jest w stanie wojny.
W Warszawie odbyły się rozmowy szefów rządów państw Trójkąta Lubelskiego na temat sytuacji na Ukrainie, pomocy uchodźcom oraz dalszych sankcjach wobec Rosji.

Mateusz Morawiecki powiedział, że rosyjski agresor zagraża pozostałym członkom tego formatu współpracy i chce zagrozić całej Europie, wschodniej flance NATO i Unii Europejskiej.

- Można powiedzieć, że czasy się zmieniają, pokolenia mijają, ale Rosja cały czas prowadzi swoją politykę agresji i wykorzystuje surowce naturalne, aby szantażować pozostałą część Europy. Ukraińskie, litewskie serca biją w rytm wolności i będziemy robić wszystko, żeby pomóc Ukrainie obronić jej suwerenność, ponieważ zdajemy sobie sprawę z tego, że ta suwerenność zostanie zniszczona. A wówczas zniszczone zostaną europejskie wartości tak drogie naszemu sercu - podkreślał premier RP.

Premierzy Polski i Litwy - Mateusz Morawiecki oraz Ingrida Szimonyte - rozmawiali na Zamku Królewskim w Warszawie. Zdalnie połączył się z nimi premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Trójkąt Lubelski zrzesza Polskę, Litwę i Ukrainę. Ten format współpracy został zapoczątkowany w 2020 roku w Lublinie, w nawiązaniu do wspólnej historii tych krajów. Ostatnie spotkanie prezydentów Trójkąta Lubelskiego odbyło się w Kijowie w przeddzień rosyjskiej inwazji.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty