Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / jorono (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / jorono (CC0 domena publiczna)
Coraz więcej uchodźców z Ukrainy przybywa na Litwę. W związku z tym u naszych sąsiadów uruchomiono ostatnio czwarte centrum rejestracji.
Kwestia uchodźców ma być poruszona w poniedziałek podczas wizyty litewskiej premier Ingridy Šimonyte w Warszawie.

Władze w Wilnie podają, że od wybuchu wojny na Ukrainie, na Litwę dotarło ponad 12 tysięcy Ukraińców. "Litwa jest przygotowana na to, aby przyjąć bardzo dużą liczbę uchodźców"- mówił kilka dni temu prezydent Gitanas Nauseda.

W związku z tym otwierane są nowe centra rejestracyjne. Ostatnie powstało w Kłajpedzie, gdzie ma pracować około 40 specjalistów z Departamentu Migracji. Pozostałe funkcjonują już m.in. w Mariampolu i Wilnie, a w tym tygodniu zostaną otwarte też centra w Kownie i Szawlach.

W poniedziałek z wizytą w Polsce przebywa premier Litwy Ingrida Šimonyte, która zapowiadała, że z premierem Mateuszem Morawickim zostaną omówione również kwestie dalszego wsparcia dla Ukrainy. "Rośnie liczba uchodźców, dlatego należy przyśpieszyć procesy migracyjne, poszukiwania mieszkań dla uchodźców i oferowania wszelkiej pomocy" - mówi cytowana w komunikacie szefowa litewskiego rządu.

W Warszawie odbywa się w poniedziałek Szczyt Trójkąta Lubelskiego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, szefowej litewskiego rządu Ingridy Šimonyte oraz w formie zdalnej ukraińskiego premier Denysa Szmyhala.
Litwa przyjmuje coraz wieksza liczbe uchodzcow z Ukrainy

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty