Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. prezydent.pl/Marek Borawski/KPRP
Fot. prezydent.pl/Marek Borawski/KPRP
Prezydent Andrzej Duda apelował o "bezwzględne ściganie" zbrodniarzy wojennych, odpowiedzialnych za rosyjskie ataki na ukraińskich cywilów.
Andrzej Duda rozmawiał o tym z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau, który w czwartek odwiedził Warszawę. Politycy dyskutowali też o pomocy dla ukraińskich uchodźców. Prezydent Andrzej Duda wyraził przekonanie, że sprawcy zbrodni wojennych na Ukrainie zostaną ukarani.

Na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Kanady Justinem Trudeau w Warszawie prezydent podkreślił, że zbrodniarze wojenni muszą być ścigani. Oświadczył, że takie wydarzenia, jak ataki na szpitale położnicze czy bombardowania domów mieszkalnych, są zbrodniami noszącymi cechy ludobójstwa. Andrzej Duda wyraził przekonanie, że sprawcy tych zbrodni poniosą sprawiedliwą karę.

- Wierzę w to głęboko, że zbrodniarze odpowiedzą za to przed Międzynarodowym Trybunałem i że wspólnota międzynarodowa będzie umiała zrobić to skutecznie. Chcę zapewnić, że my Polacy pomagamy ze swojej strony jak to tylko możliwe, aby prokuratorzy międzynarodowi mogli te dowody jak najsprawniej zebrać i żeby te procesy rzeczywiście mogły zacząć się toczyć i żeby sprawcy zbrodni zostali ukarani - powiedział prezydent Duda.

Wcześniej, podczas spotkania z amerykańską wiceprezydent Kamalą Harris prezydent powiedział, że w Polsce jest grupa prokuratorów Międzynarodowego Trybunału Karnego. Dodał, że prokuratorzy zbierają dowody rosyjskich zbrodni wojennych od Ukraińców, którzy uciekli z kraju, a polskie władze zapewniają im jak najlepsze warunki pracy.
Relacja Karola Surówki (IAR).
Andrzej Duda wyraził przekonanie, że sprawcy tych zbrodni poniosą sprawiedliwą karę.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty