Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.prezydent.pl/Jakub Szymczuk/KPRP
Fot. www.prezydent.pl/Jakub Szymczuk/KPRP
Fot. www.prezydent.pl/Jakub Szymczuk/KPRP
Fot. www.prezydent.pl/Jakub Szymczuk/KPRP
Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris powiedziała, że Stany Zjednoczone udzielają Ukrainie pomocy wojskowej, humanitarnej i pomocy w dziedzinie bezpieczeństwa. Na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą w Warszawie, amerykańska wiceprezydent odpowiedziała w ten sposób na pytanie dotyczące prośby Ukrainy o dostarczenie jej samolotów myśliwskich.
Przypomniała, że Stany Zjednoczone udzieliły Ukrainie pomocy finansowej i wojskowej. - Codziennie dostarczamy sprzęt zgodnie z uzgodnieniami, przede wszystkim systemy obrony przeciwpancernej i przeciwlotniczej. Ten proces trwa i nie będziemy go wstrzymywać - powiedziała Kamala Harris.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Polska chce, aby decyzja w sprawie dostarczenia Ukrainie samolotów była podjęta przez całe NATO. Wyjaśnił, że wobec oczekiwań w tej sprawie, wyrażanych przez ukraińskie władze i część społeczności międzynarodowej, Polska zadeklarowała oddanie myśliwców MiG-29 do dyspozycji NATO.

- Natomiast chcemy, żeby decyzja była podjęta przez Sojusz wspólnie tak, aby Polska była cały czas wiarygodnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, a nie krajem, który samodzielnie decyduje w sprawach ważnych, które dotyczą bezpieczeństwa Sojuszu także jako całości - powiedział prezydent Duda.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau oświadczył we wtorek, że polskie władze są gotowe "niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MiG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych".

W środę rzecznik amerykańskiego Departamentu Obrony John Kirby przekazał, że szef Pentagonu Lloyd Austin poinformował ministra obrony Mariusza Błaszczaka, iż Stany Zjednoczone nie wspierają przekazania dodatkowych samolotów Ukrainie. Amerykanie uważają, że MiG-i 29 nie zwiększą ukraińskich zdolności obronnych, a ich przekazanie mogłoby być poczytane przez Rosję za eskalację konfliktu.

Stany Zjednoczone przeznaczą kolejne 53 miliony dolarów na pomoc dla ukraińskich uchodźców. Poinformowała o tym w Warszawie wiceprezydent USA Kamala Harris. O pomocy dla uciekinierów, ale także dla krajów ich przyjmujących amerykańska polityk rozmawiała w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą.
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Polska chce, aby decyzja w sprawie dostarczenia Ukrainie samolotów była podjęta przez całe NATO.
Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty