Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
argum.eu

Fot. pixabay.com / terimakasih0 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / terimakasih0 (CC0 domena publiczna)
Rzecznik rządu Piotr Mueller zapewnił, że polskie służby przeciwdziałają atakom dezinformacyjnym ze strony Rosji.
Poinformował, że obecnie przez 24 godziny na dobę pracuje specjalny zespół, który przeciwdziała tego typu próbom.

Rzecznik rządu zaznaczył, że jednym z takich ataków była próba wprowadzenia niepokoju poprzez przekazywanie fałszywej informacji o problemach z wypłatą gotówki. "W pojedynczych przypadkach tak może być, ale Polska nie ma żadnego problemu z gotówką. Mamy zabezpieczone rezerwy gotówki, rezerwy finansowe. Polska jest elementem dużego systemu finansowego wspartego również przez system europejski. [Takie fake newsy] są elementem działań dezinformacyjnych, które są podejmowane przez Federację Rosyjską, przez służby, w celu zakłócenia normalnego funkcjonowania na terenie Polski" - wyjaśnił rzecznik rządu.

Piotr Mueller dodał, że druga próba dezinformacji dotyczyła zasobów paliwowych w Polsce. "Sytuacja na rynku paliw w Polsce jest stabilna, wszelkie zapasy paliw i ich dystrybucja są realizowane zgodnie z procedurami. Pod tym względem Polska jest bezpieczna, wszystkie dostawy na pojedynczych stacjach benzynowych są realizowane zgodnie z planem. Czasami zdarza się tak, że chwilowo nie ma dostępu do możliwości napełnia baku, ale to wyłącznie tymczasowy jednostkowy problem, który pojawia się w niektórych miejscach" - zapewnił Piotr Mueller.

Od czwartku w wyniku dezinformacyjnych wpisów w mediach społecznościowych o możliwych brakach paliw lub drastycznych podwyżkach cen na stacjach paliw w całej Polsce, notowano zwiększony ruch. Kierowcy stali w długich kolejkach, by zatankować pojazdy.

Zarówno rząd, jak i właściciele stacji wskazują, że wszelkie informacje o brakach są fałszywe.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty