Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg. Fot. Twitter.
Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg. Fot. Twitter.
Sojusznicy NATO utrzymują siły w gotowości, wysyłają dodatkowe okręty i myśliwce do Europy wschodniej. Tym samym wzmacniają obronę w miarę, jak Rosja kontynuuje rozmieszczanie wojsk wokół Ukrainy - informuje Sojusz Północnoatlantycki.
W ostatnich dniach wiele krajów członkowskich Sojuszu poinformowało o trwającym lub planowanym rozmieszczeniu dodatkowych sił. Dania wysyła fregatę na Morze Bałtyckie i zapowiada wysłanie na Litwę czterech myśliwców F-16. Hiszpania wysyła statki do sił morskich NATO i rozważa wysłanie myśliwców do Bułgarii. Francja wyraziła gotowość wysłania wojsk do Rumunii pod dowództwem NATO. Holandia wysyła do Bułgarii dwa myśliwce F-35, a także okręt i jednostki lądowe. Stany Zjednoczone dały też jasno do zrozumienia, że rozważają zwiększenie obecności wojskowej we wschodniej części Sojuszu.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że będzie nadal podejmować wszelkie niezbędne środki w celu ochrony i obrony wszystkich sojuszników, w tym poprzez wzmacnianie wschodniej części Sojuszu. "Zawsze będziemy reagować na każde pogorszenie naszej sytuacji bezpieczeństwa, w tym poprzez wzmacnianie naszej zbiorowej obrony” - mówił.

W odpowiedzi na nielegalną aneksję Krymu przez Rosję w 2014 roku NATO zwiększyło swoją obecność we wschodniej części sojuszu, w tym z czterema wielonarodowymi grupami bojowymi w Estonii, Łotwie, Litwie i Polsce. Jednostki te, dowodzone odpowiednio przez Wielką Brytanię, Kanadę, Niemcy i Stany Zjednoczone, są gotowe do walki.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty