Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Kijów na Ukrainie. Fot. Andrzej Kutys [Radio Szczecin/Archiwum]
Kijów na Ukrainie. Fot. Andrzej Kutys [Radio Szczecin/Archiwum]
Brytyjczycy twierdzą, że Kreml chce zainstalować w Kijowie marionetkowego lidera, zależnego od Moskwy. Takie ostrzeżenie wydało MSZ w Londynie.
Komunikaty takie jak ten rozesłany do mediów przez brytyjskie MSZ, to w świecie wywiadu i dyplomacji rzadkość. "Mamy informacje, wskazujące, że rosyjski rząd chce zainstalować w Kijowie prorosyjskiego przywódcę" - czytamy w oświadczeniu. Brytyjczycy decydują się uchylić rąbka tajemnicy i ujawnić część swoich danych wywiadowczych. Wskazują nawet na to kim miałby być faworyt Kremla: to Jewhenij Murajew, ekonomista i były poseł.

MSZ publikuje też listę czterech kolejnych nazwisk, ludzi, którzy - jak przekonuje Londyn - mają być w kontakcie z rosyjskim wywiadem. To między innymi Mykoła Azarow - niegdysiejszy premier i Serhij Arbuzow, były wicepremier i szef Narodowego Banku Ukrainy. "Te informacje rzucają nowe światło na skalę rosyjskich działań zmierzających do osłabienia Ukrainy" - czytamy w komunikacie brytyjskiej dyplomacji.

Oświadczenie nie zawiera szczegółów na temat źródeł tych informacji. Jewhenij Murajew mówi dziennikowi Daily Telegraph, że te doniesienia to nonsens. "Jestem ukraińskim patriotą" - deklaruje.
Relacja Adama Dąbrowskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty