Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. intercity.pl
Fot. intercity.pl
Fot. intercity.pl
Fot. intercity.pl
Fot. intercity.pl
Fot. intercity.pl
PKP Intercity odebrały nowe wagony pasażerskie. Osiem pierwszych sztuk już niedługo zasili tabor przewoźnika. W sumie, w ramach kontraktu, poznańska fabryka H. Cegielski wyprodukuje ponad 80 wagonów.
Wartość zamówienia, to prawie 700 milionów złotych. Wszystkie wagony przewoźnik odbierze do końca tego roku.

Nowy tabor będzie kursować między innymi z Warszawy do Wrocławia, Zakopanego, Berlina, Krakowa i Gdyni. Pojawi się też na trasach z Gdyni i Krakowa do Berlina.

Jak informuje przewoźnik, w wagonach pasażerowie skorzystają z wygodnych foteli, klimatyzacji, systemu informacji pasażerskiej oraz toalet z zamkniętym obiegiem. Każde miejsce będzie miało dostęp do gniazdka elektrycznego oraz indywidualne oświetlenie. Ponadto zostaną zainstalowane wzmacniacze sygnału komórkowego oraz urządzenia do bezprzewodowego internetu. Wagony będą również dostosowane do prędkości 200 kilometrów na godzinę.

Inwestycja jest współfinansowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020. W ramach rozszerzonej niedawno strategii inwestycyjnej do 2030 roku, spółka przeznaczy 27 miliardów złotych na nowy lub zmodernizowany tabor. Zaplanowano także budowę ponad 50 stacji postojowych w całym kraju.

Przewoźnik planuje uruchamiać w 2030 roku około dwa razy więcej pociągów. W planach jest też wzrost prędkości do 160 - 250 kilometrów na godzinę. Zwiększy to przepustowość tras, a co za tym idzie, poprawi się oferta połączeń. W 2030 roku spółka chce przewieźć ponad 80 milionów pasażerów.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty