Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / pasja1000 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / pasja1000 (CC0 domena publiczna)
Powiązana z Orlenem spółka Baltic Power wygrała przetarg na długoletnią dzierżawę terenu w porcie w Łebie. Stworzyć ma tam bazę serwisową dla morskich siłowni wiatrowych.
Będzie drugą tego typu inwestycją w porcie w Łebie. Baltic Power jako jedyny podmiot złożyła ofertę na 30-letnią dzierżawę terenów w porcie. Chodzi o nieco ponad hektar. Zaproponowana cena to 505 tysięcy złotych za każdy rok dzierżawy. Wraz z terenem spółka uzyskała prawo do użytkowania nabrzeża w porcie, ale warunki musi uzgodnić osobną umową z Urzędem Morskim w Gdyni.

Burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński podkreślił, że kolejna firma, która chce tworzyć w porcie centrum serwisowe morskich siłowni wiatrowych, to dobra wiadomość dla miasta.

- Zmieniamy plan zagospodarowania przestrzennego by wykorzystać naszą szansę rozwojową. Serwisowanie morskich siłowni wiatrowych to biznes na 30 do 50 lat - dodał burmistrz Łeby.

Drugą bazę serwisową w Łebie stworzy konsorcjum Equinor-Polenergia. Teren, który zagospodaruje to ponad półtora hektara. W Ustce wstępne umowy i listy intencyjne podpisały RWE oraz PGE Baltica. Bazy serwisowe mają mieć ponad trzy hektary powierzchni.

Docelowo na Bałtyku stanąć ma kilkaset siłowni wiatrowych, ich łączna moc ma wynosić około 8 GW.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty