Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Do erupcji doszło 15 stycznia około godz. 6 rano czasu obowiązującego w Polsce. źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Hunga_Tonga
Do erupcji doszło 15 stycznia około godz. 6 rano czasu obowiązującego w Polsce. źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Hunga_Tonga
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że fala uderzeniowa w postaci skoku ciśnienia powietrza powstała po wybuchu wulkanu na wyspie Tonga na Pacyfiku, dotarła do Polski.
Taki skok zarejestrowano m.in. na Kasprowym Wierchu o godz. 20.23 czasu lokalnego. Do wpisu na Twitterze dołączono wykres pomiaru ciśnienia.

Do erupcji doszło 15 stycznia około godz. 6 rano czasu obowiązującego w Polsce. IMGW podaje też informację ze światowych agencji: erupcja była słyszana na Alasce, czyli w odległości prawie 9,5 tysiąca kilometrów od miejsca wybuchu.

"Aby było to możliwe musiały wystąpić specjalne właściwości atmosfery - zjawisko będzie poddane wnikliwszej analizie"- napisano na Twitterze IMGW.

Erupcja podwodnego wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha'apai - znajdującego się na niezamieszkałej wyspie 65 kilometrów na północ od stolicy Nukualofa trwała co najmniej osiem minut. W powietrze wyrzucony został gaz, popiół i dym.

Ogłoszono ostrzeżenie o tsunami. Wysoka fala oceaniczna dotarła m.in. do brzegów archipelagu wysp Tonga, do Japonii, na Wyspy Samoa, do amerykańskiej Kalifornii, stanu Waszyngton i na Alaskę.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty