Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Redaktor naczelny "Libération" nazwał sprawę "bardzo poważną" i stwierdził, że Europejska Partia Ludowa zbudowała "państwo w państwie" w Unii Europejskiej. źródło: https://www.liberation.fr/
Redaktor naczelny "Libération" nazwał sprawę "bardzo poważną" i stwierdził, że Europejska Partia Ludowa zbudowała "państwo w państwie" w Unii Europejskiej. źródło: https://www.liberation.fr/
Francuski dziennik "Libération" opublikował kolejny artykuł o skandalu finansowego w instytucjach Unii Europejskiej z udziałem polityków Europejskiej Partii Ludowej.
W ubiegłym tygodniu dziennik oskarżył przewodniczącego Europejskiego Trybunału Obrachunkowego Klausa-Heinera Lehna o defraudację środków publicznych. W piątkowym wydaniu francuska gazeta pisze o aferze z udziałem sędziów Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej.

Dziennik "Libération" oskarżył o konflikt interesów i handel wpływami sędziów trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - między innymi jego przewodniczącego sędziego Koena Lenaertsa, oraz ważnych unijnych urzędników związanych z Europejską Partią Ludową.

W latach 2010-2018 mieli oni uczestniczyć w spotkaniach nielegalnie opłacanych z publicznych funduszy. Ich organizatorami mieli być Karel Pinxten - były audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym, skazany niedawno za oszustwa finansowe, oraz brukselscy lobbyści. W spotkaniach brali udział między innymi były szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, były wiceprzewodniczący komisji Jyrki Katainen czy Johannes Hahn, obecny komisarz do spraw budżetu i bliski współpracownik przewodniczącej komisji Ursuli Von der Leyen.

"Libération" ujawnił również, że Komisja Europejska oraz władze kilku państw naciskały na Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych, aby nie prowadził śledztwa w tej sprawie. Ważne stanowiska w tym urzędzie objęli niedawno działacze związani z EPL - zauważył lewicowy dziennik.

Redaktor naczelny "Libération" nazwał sprawę "bardzo poważną" i stwierdził, że Europejska Partia Ludowa zbudowała "państwo w państwie" w Unii Europejskiej. Według dziennika rząd w Paryżu jest "zażenowany" aferą, która może negatywnie wpłynąć na rozpoczynającą się za miesiąc francuską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
Relacja Stefana Foltzera (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty