Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Zburzenie_Warszawy
źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Zburzenie_Warszawy
W wywiadzie dla Niemieckiej Agencji Prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o podpisaniu dokumentu, ustanawiającego Instytut Strat Wojennych imienia Jana Karskiego. Zaznaczył, że instytut będzie szukał prawnych dróg dochodzenia roszczeń sądowych przeciwko niemieckiemu okupantowi w czasie II Wojny Światowej.
Premier Mateusz Morawiecki wyraził ubolewanie, że mimo upływu kilku dekad rozmiar niemieckich represji i bilans nieodwracalnych strat wśród polskich obywateli nie zostały nigdy dokładnie opisane i ustalone. - W procesie planowania powojennego ładu Polska została bardzo źle potraktowana - wyjaśnił szef polskiego rządu.

Agencja Prasowa DPA przypomina, że niemieccy politycy uważają sprawę reparacji wojennych za zamkniętą. Niedawno szef MSZ Heiko Maas przekonywał, że wszystkie straty, poniesione przez Polskę w czasie hitlerowskiej okupacji, zostały już zrekompensowane. Polityk SPD powoływał się na traktat "dwa plus cztery", w którym Niemcy wyrzekły się swoich wschodnich terenów.

Co przytomniejsi dziennikarze wskazują jednak na to, że nie można było wtedy mówić o suwerennym polskim państwie, niedopuszczonym zresztą do negocjacji "zwycięskich" mocarstw. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Instytut Strat Wojennych wzmocni wysiłki w celu zbadania szkód, wyrządzonych Polsce przez Trzecią Rzeszę.
Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty