Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Boris Johnson. Fot. https://twitter.com/borisjohnson?lang=pl
Boris Johnson. Fot. https://twitter.com/borisjohnson?lang=pl
Kryzys graniczny z Białorusią i ceny energii - to główne tematy piątkowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z szefem brytyjskiego rządu, Borisem Johnsonem.
Rozmowy w Londynie wpisują się w europejskie tournée polskiego premiera, który przestrzega europejskich przywódców przed hybrydowymi atakami Białorusi i Rosji.

"Prowadzone przez reżim Łukaszenki działania hybrydowe spotykają się ze stanowczą reakcją światowych liderów. Wielka Brytania solidaryzuje się z naszym krajem, jako członek NATO i wieloletni przyjaciel Polski" - napisał w komunikacie rzecznik rządu, Piotr Müller.

Na polsko-białoruskim pograniczu są już pierwsi brytyjscy żołnierze, którzy mają wesprzeć polskie siły m. in. w reperowaniu tymczasowych zasieków granicznych. W sumie grupa wojskowych inżynierów z Wysp Brytyjskich ma liczyć około 150 osób. Polski rząd stale podkreśla, że kryzys graniczny to tylko jeden z elementów prób destabilizacji sytuacji w tej części NATO i Unii Europejskiej.

Warszawa wskazuje również na polityczne wykorzystanie gazu i jego cen przez Rosję, a także zagrożenie eskalacją jej działań militarnych wobec Ukrainy. "Działania podejmowane na granicy, to jeden z kilku elementów, który ma wpływ na obecną sytuację w Europie. Równie ważna jest kwestia związana z energetyką.

Duże koszty uprawnień do emisji tony CO2 i ceny gazu, dyktowane przez głównych dostawców, bezpośrednio wpływają na wysokie ceny energii, co przyczynia się do inflacji w wielu europejskich krajach" - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller.

Od niedzieli premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przywódcami 10 europejskich państw. W tym czasie szef rządu odwiedził Litwę, Łotwę, Estonię, Węgry, Chorwację, Słowenię, Niemcy oraz Francję. Kontynuuje również międzynarodowe spotkania w Warszawie.

10 listopada szef rządu rozmawiał z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem a kilka dni później z dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines. W tym tygodniu odbyło się też spotkanie szefa polskiego rządu z Mathiasem Cormannem, sekretarzem generalnym OECD. Premier Morawiecki odbył też telefoniczne konsultacje z premierami Iraku oraz Regionalnego Rządu Kurdystanu.

Relacja Karola Darmorosa [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty