Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Kary i szantaż wobec Polski nie są właściwą drogą dla Unii Europejskiej - uważa rzecznik rządu Piotr Mueller.
Polityk skomentował na Twitterze decyzję TSUE o nałożeniu na Polskę kary miliona euro dziennie za niezawieszenie działalności izby dyscyplinarnej.

Jak pisze rzecznik rządu, Unia to wspólnota suwerennych państw, w której obowiązują jasne reguły. Dodaje, że regulowanie organizacji wymiaru sprawiedliwości jest wyłączną kompetencją państw członkowskich. Rzecznik przypomniał, że rząd zapowiedział dokonanie zmian, mających zapewnić jego "efektywne funkcjonowanie" "Droga kar i szantażu wobec naszego kraju to nie jest właściwa droga. To nie jest model,w którym powinna funkcjonować Unia Europejska - unia suwerennych państw" - komentuje Piotr Mueller.

W lipcu TSUE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia działalności izby dyscyplinarnej SN. Trybunał uznał, że przepisy o jej powołaniu naruszają unijne prawo. Ponieważ Polska nie zastosowała się do orzeczenia, 7 września Komisja Europejska wystąpiła z wnioskiem o nałożenie kary pieniężnej. Polska złożyła wniosek o uchylenie tego postanowienia, jednak został on oddalony.

Ponad miesiąc temu TSUE nałożył też na Polskę karę finansową w wysokości 500 tysięcy euro dziennie za niepodporządkowanie się decyzji o zawieszeniu działania kopalni węgla brunatnego Turów.
Piotr Mueller powiedział w rozmowie z Polskim Radiem, że "organizacja wymiaru sprawiedliwości jest wyłączną kompetencją państw członkowskich", a "Unia jest wspólnotą państw suwerennych".

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty