Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Fuzz (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Fuzz (CC0 domena publiczna)
Prawnicy PLL LOT złożyli w sądzie w Seattle w Stanach Zjednoczonych pozew w związku z brakiem odszkodowania za uziemienie samolotów Boeing 737 MAX.
Informację tę potwierdził rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski. Wcześniej zdecydowane kroki w tej sprawie zapowiadał prezes LOT-uu Rafał Milczarski i powiedział, że polski przewoźnik na pewno odzyska pieniądze. Podkreślił, że LOT poniósł duże straty związane z uziemieniem tych maszyn. Zwrócił on uwagę, że od wielu miesięcy były prowadzone rozmowy z koncernem Boeing, ale nie przyniosły one dotychczas rezultatów. Zapowiedział, że "PLL LOT nie odpuści niczego, co firma Boeing jest winna".

Z powodu uziemienia tego typu samolotów, LOT musiał w trybie pilnym leasingować inne maszyny, co generowało dodatkowe koszty. Co więcej, w wielu przypadkach starszy typ maszyn generował wyższe opłaty lotniskowe związane między innymi z wyższą emisją hałasu. Tak było między innymi w przypadku lotniska Heatrow w Londynie.

Ostatecznie samoloty Boeing 737 MAX wróciły do służby wiosną tego roku. LOT zrezygnował jednak z części zamówionych maszyn tego typu.

Wiosną 2019 roku LOT musiał uziemić pięć samolotów Boeing 737 MAX 8 ze względu na wadliwe oprogramowanie maszyn. Doprowadziło ono w dwóch innych egzemplarzach do katastrof lotniczych, w których zginęło kilkaset osób.

Za straty spowodowane uziemieniem LOT żąda zadośćuczynienia finansowego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty