Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Polsce funkcjonuje pierwszeństwo stosowania prawa unijnego. Zaznaczył, że dotyczy to tylko tych kompetencji, które zostały przyznane instytucjom Unii Europejskiej.
Szef rządu podkreślił, że wiele krajów unijnych zgodziło się, że najwyższym prawem pozostają ich konstytucje. Dodał, że polski Trybunał Konstytucyjny orzekał o wyższości Konstytucji nad prawem unijnym, także w latach kiedy rządziła obecna opozycja.

Podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim premier Mateusz Morawiecki zaapelował o równe traktowanie państw członkowskich Wspólnoty. Szef polskiego rządu argumentował, że krytyka wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego prymatu konstytucji nad prawem unijnym jest nieuzasadniona, gdyż podobne orzeczenia wydawano w innych krajach Wspólnoty.

Premier podkreślał, że polskie władze mają obowiązek przestrzegania w pierwszej kolejności konstytucji, bo to ona jest najwyższym prawem w Polsce. Zaznaczył przy tym, że polski Trybunał nie stwierdził nigdy, że przepisy Traktatu o Unii nie są w całości niezgodne z polską konstytucją.

7 października Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę. Dotyczyło to między innymi kwestii uchwał Krajowej Rady Sądownictwa oraz aktów prezydenta w sprawie powoływania sędziów.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty