Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Za Odrą nie ma ustawowej ciszy wyborczej. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Za Odrą nie ma ustawowej ciszy wyborczej. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
W Niemczech odbywają się wybory do Bundestagu, które mają też wyłonić następcę kanclerz Angeli Merkel. Po 16 latach sprawowania władzy szefowa rządu federalnego w październiku żegna się z urzędem. Według ostatnich sondaży wyścig o fotel kanclerski jest całkowicie otwarty.
Za Odrą nie ma ustawowej ciszy wyborczej. Kampania trwała więc do ostatniej chwili, a główni kandydaci na kanclerza - Armin Laschet, Annalena Baerbock i Olaf Scholz - zachęcali wyborców do postawienia krzyżyka przy swoich nazwiskach.

Ostatnie badania dawały pierwszeństwo partii SPD, choć scenariusz lewicowego rządu pod kierownictwem Olafa Scholza nie jest jeszcze przesądzony.

Na finiszu kampanii szef CDU Armin Laschet nadrobił straty, co było widać po sondażach, w których socjaldemokraci tylko nieznacznie wyprzedzali chadeków.

W Akwizgranie, swoim rodzinnym mieście, Laschet zaznaczył, że Niemcy zasługują na kontynuację "stabilnych rządów". - Zakulisowe negocjacje SPD z Lewicą już trwają. To widmo może przepędzić jedynie silna chadecja - zapewnił polityk.

Wstępne wyniki sondażowe zostaną opublikowane o godz. 18, bezpośrednio po zamknięciu lokali wyborczych.

Poza wyborami do Bundestagu odbywają się także elekcje do lokalnych parlamentów w Berlinie, Turyngii i Meklemburgii-Pomorzu Przednim.
Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty