Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Prezydent Andrzej Duda. Fot. prezydent.pl
Prezydent Andrzej Duda. Fot. prezydent.pl
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska nie powinna wykonywać decyzji sędzi unijnego Trybunału Sprawiedliwości, która nakazała naszemu krajowi płacenie pół miliona euro kary dziennie za niewstrzymanie wydobycia węgla w kopani Turów.
Przebywający w Stanach Zjednoczonych Andrzej Duda powiedział na antenie TVP Info, że decyzja sędzi Trybunału, która jednoosobowo podjęła decyzję, podważa sens funkcjonowania TSUE.

W poniedziałek hiszpańska sędzia Rosario Silve de Lapuerta postanowiła, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tysięcy euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Decyzja była pokłosiem pozwu Czech przeciw Polsce.

Według czeskich władz wydobycie w polskiej kopalni ma negatywny wpływ na środowisko i powoduje m.in. obniżanie się poziomu wód gruntowych. Przed kilkoma miesiącami Czesi wnieśli o wstrzymanie wydobycia węgla, do czego TSUE przychylił się w maju. Po odmowie ze strony Polski Czesi żądali ukarania naszego kraju za każdy dzień, w którym kopalnia by działała.

W piątek w Pradze zakończyła się kolejna runda polsko-czeskich negocjacji w sprawie kopalni Turów. Strony sporu nie osiągnęły porozumienia i zadeklarowały, że wrócą do rozmów w przyszłym tygodniu.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński przekazał, że strona polska dąży do tego, aby ostateczna umowa była oparta na wstępnym porozumieniu zawartym w maju przez premierów Polski i Czech. Hetman kraju libereckiego Martin Puta powiedział, że strona polska otrzymała dziś szczegółowe wyjaśnienia w zakresie oczekiwań finansowych Czechów. Natomiast czeski minister środowiska Richard Brabec uznał, że dzisiejsze rozmowy przyniosły w niektórych punktach znaczny postęp.

W poniedziałek ma dojść do spotkania ministrów środowiska Polski i Czech.
Przebywający w Stanach Zjednoczonych Andrzej Duda powiedział na antenie TVP Info, że decyzja sędzi Trybunału, która jednoosobowo podjęła decyzję, podważa sens funkcjonowania TSUE.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty