Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kopalnia_W%C4%99gla_Brunatnego_Tur%C3%B3w
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kopalnia_W%C4%99gla_Brunatnego_Tur%C3%B3w
W Pradze zakończyła się kolejna runda polsko-czeskich negocjacji w sprawie kopalni Turów.
Było to pierwsze spotkanie delegacji obu państw od momentu nałożenia przez TSUE kar na Polskę w związku z niezaprzestaniem wydobycia w kopalni. Strony sporu nie osiągnęły porozumienia i zadeklarowały, że wrócą do rozmów w przyszłym tygodniu.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński przekazał, że strona polska dąży do tego, aby ostateczna umowa była oparta na wstępnym porozumieniu zawartym w maju przez premierów Polski i Czech.

"Będziemy do tego dążyli, bo uważamy, że jest to właściwy sposób, który jest korzystny i dla stosunków polsko-czeskich i dla mieszkańców naszych krajów oraz obu regionów przygranicznych. W przyszłym tygodniu będziemy kontynuowali rozmowy" - powiedział Paweł Jabłoński, nie zdradzając szczegółów aktualnie omawianej propozycji.

Hetman kraju libereckiego Martin Puta powiedział, że strona polska otrzymała dziś szczegółowe wyjaśnienia w zakresie oczekiwań finansowych Czechów. Natomiast czeski minister środowiska Richard Brabec uznał, że dzisiejsze rozmowy przyniosły w niektórych punktach znaczny postęp.

"Wciąż chcemy się porozumieć i nie eskalować tego, co dziś się dzieje. Każdy ma wyznaczoną granicę, której nie chce przekroczyć, jednak widzimy możliwość porozumienia" - zadeklarował Richard Brabec.

W poniedziałek ma dojść do spotkania ministrów środowiska Polski i Czech.
Relacja Wojciecha Stobby [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty